Antena 3 CNN Sport Tenis Perechile Tecău-Lindstedt şi Begu-Niculescu, în sferturile de finală de la Australian Open

Sursa foto: Foto: Mediafax/AFP
de M.T.    |    23 Ian 2012   •   10:24

Horia Tecău şi Robert Lindstedt, favoriţi numărul 7, s-au calificat în sferturile de finală ale turneului de dublu masculin de la Australian Open, după ce a învins luni, cu scorul de 6-4, 6-3, perechea braziliană Ricardo Mello-Joao Souza.

Cuplul româno-suedez s-a impus după o oră şi 26 de minute de joc şi vor juca în turul următor împotriva americanilor Scott Lipsky şi Rajeev Ram, favoriţi numărul 13.

În turneul de dublu feminin, Irina Begu şi Monica Niculescu s-au calificat de asemenea în sferturile de finală, profitând de retragerea rusoaicelor Maria Kirilenko şi Nadia Petrova.

Maria Kirilenko abandonase în urmă cu două zile la simplu, din cauza unor probleme musculare, iar acestea au recidivat în primul set, la scorul de 3-0 în favoarea româncelor.

Următoarele adversare pentru Irina Begu şi Monica Niculescu vor fi alte două jucătoare din Rusia, Vera Zvonareva şi Svetlana Kuznetsova.