Antena 3 CNN Sport Tenis Sorana Cârstea, eliminată în optimile turneului WTA de la Dallas

Sorana Cârstea, eliminată în optimile turneului WTA de la Dallas

de M.T.    |    25 Aug 2011   •   12:37

Sorana Cârstea a ratat calificarea în sferturile de finală ale turneului WTA de la Dallas, dotat cu premii totale de 220.000 de dolari.

Românca a pierdut miercuri meciul din optimile de finală disputat împotriva franţuzoaicei Aravane Rezai, scor 2-6, 6-7.

Pentru performanţa sa, Cârstea se va alege cu 30 de puncte în clasamentul WTA şi va primi 3.100 de dolari.

Jucătoarea din România se descurcă însă mai bine în proba de dublu, acolo unde evoluează alături de Alberta Brianti (Italia) şi unde s-a calificat în semifinale, în urma victoriei cu 7-6, 6-7, 12-10 în faţa cuplului Andreja Klepac (Slovenia) - Tatiana Puşek (Belarus).

Tot în semifinalele de dublu s-a calificat şi Irina Begu, care face pereche cu Ipek Şenoglu (Turcia). Cele două sportive, favorite numărul 4, au mers mai departe după ce adversarele lor din sferturi, Melanie Oudin (SUA) - Chanelle Cheepers (Africa de Sud) au abandonat.