Antena 3 CNN Sport Tenis Zi nefastă pentru Gallovits, Niculescu şi Olaru la Wimbledon

Zi nefastă pentru Gallovits, Niculescu şi Olaru la Wimbledon

24 Iun 2010   •   16:50

Trei dintre cele patru românce calificate în turul doi al turneului de Mare Şlem de la Wimbledon au fost eliminate, joi, fără să le pună prea mari probleme adversarelor pe care le-au întâlnit. Raluca Olaru, Monica Niculescu şi Edina Gallovits au părăsit competiţia la simplu şi se vor mulţumi doar cu câte un cec de 18.750 de lire sterline.

Edina Gallovits, locul 90 în ierarhia WTA, a fost eliminată de Kaia Kanepi, din Estonia. Jucătoarea de pe locul 80 WTA s-a impus cu scorul de 6-4, 7-5, la capătul unui meci care a durat 88 de minute.

Raluca Olaru a întâlnit-o pe mult mai cunoscuta Maria Şarapova, care s-a impus de asemenea în două seturi, scor 6-1, 6-4. Olaru a reuşit să recupereze un break în setul secund, însă în cele din urmă a cedat partida în faţa rusoaicei.

Cea mai usturătoare înfrângere a înregistrat-o Monica Niculescu. Aflată pe locul 137 WTA, Monica Niculescu a pierdut cu 1-6, 1-6 partida disputată cu italianca Flavia Pennetta, a zecea favorită a turneului, după 52 de minute.