Antena 3 CNN Sport Tragedie uriașă în lumea sportului. A murit la 22 de ani, după o căzătură groaznică

06 Aug 2019   •   00:15

Ciclistul belgian Bjorg Lambrecht a murit după ce s-a prăbușit la Turul Poloniei. Sportivul echipei Lotto-Soudal, în vârstă de 22 de ani, a căzut pe o coborâre la o viteză de 96 de km la oră, la sfârșitul etapei de luni de la Chorzow la Zabrze. El a fost dus cu elicopterul la spital după ce a fost resuscitat la fața locului, dar a murit în timp ce era operat, scrie The Guardian.

Confirmând știrea, echipa lui Lambrecht a spus: „Familiei, prietenilor și coechipierilor lui Bjorg li s-a întâmplat cea mai mare tragedie posibilă . Odihnește-te în pace, Bjorg!”

Lambrecht a fost numit cel mai promițător tânăr din Critérium du Dauphiné din iunie, un eveniment tradițional pregătitor pentru Turul Franței.

El a câștigat și versiunea sub 23 de ani a cursei Liège-Bastogne-Liège în 2017 și a terminat pe locul doi la Campionatele Mondiale sub 23 de ani anul trecut.