Antena 3 CNN Sport Un român nevăzător, pe podiumul mondial la Jiu Jitsu: Szanto Attila, campion la 60 de ani

Să îl cunoaștem pe românul nevăzător, care este cel mai bun din lume la autoapărare și este și practicant de Jiu Jitsu.

de Redacția Antena 3 CNN    |    20 Noi 2022   •   19:32

La 60 de ani, Szanto Attila a cucerit titlul mondial la Abu Dhabi, alături de asistentul său Alexandru Belean. Tot în proba de auto-apărare, Vasile Tinu Pop a luat argintul.

Szanto Attila s-a aflat pentru a treia oară la un Campionat Mondial, dar acum a luat primul său titlu mondial individual și cel mai prețios de până acum.

Performanţa este cu atât mai notabilă cu cât avem de a face cu o persoană nevăzătoare. Campionul în vârstă de 60 de ani a rămas fără vedere în anul 2000, în urma unui accident de mașină, iar de 10 ani a ales să facă arte marțiale.

"Jiu Jitsu ne dă o siguranță mai mare, ne dă încredere în noi, avem o orientare mai bună și în spațiu. Fiind nevăzător total, mă descurc mai bine.", a spus campionul.

Pe podimul mondial a urcat și Vasile Tinu, care la 57 de ani a luat argintul.

Cei doi au câștigat medalii cu ajutorul unui tânăr în clasa a douăsprezecea, Alexandru Belean, care i-a asistat.

72 de sportivi au fost în delegația României de la Abu Dhabi. Țara noastră a ocupat locul 5 pe națiuni, cu 12 medalii de aur, 18 de argint și 12 de bronz.