Antena 3 CNN Sport Fotbal extern România-Finlanda. Niciun gol până în minutul 75. Record negativ pentru tricolori!

Sursa foto: Foto: facebook.com/NationalaRomanieiOfficia
08 Oct 2015   •   23:29
UPDATE 23.24 - La minutul 76, din timpul meciului cu Finlanda, România a stabilit cea mai lungă serie fără gol marcat din istoria echipei naționale, din 1922 încoace.

Actuala naţională a întrecut recordul de 413 minute fără gol stabilit între 1947-1948.

România-Finlanda
.Naţionala României joacă în această seară și pentru a stopa una dintre cele mai negre serii ofensive din întreaga ei istorie, scrie gsp.ro.

Elevii lui Anghel Iordănescu n-au mai înscris de la meciul cu Insulele Feroe (1-0, martie 2015). De la reuşita lui Keşeru (minutul 21) au trecut 339 de minute sterpe (0-0 în Irlanda de Nord, 0-0 la Budapesta și 0-0 cu Grecia).

Astfel, dacă "tricolorii" nu marchează în primele 75 de minute, vor stabili cea mai lungă serie fără gol marcat din istoria echipei naționale, din 1922 încoace.

Recordul negru a fost bifat între 1947 și 1948. Atunci, "tricolorii" nu au înscris în 4 meciuri (0-3 cu Ungaria, 0-0 cu Polonia, 0-1 cu Albania, 0-9 cu Ungaria). Adăugînd cele 22 de minute trecute pînă la înscrierea primului gol în 3-2 cu Bulgaria și cele 31 de minute de la golul precedent seriei catastrofale, s-a stabilit o bornă de 413 minute.
Informaţii şi statistici pe Gazeta Sporturilor.