Antena 3 CNN Actualitate Femeia care a fost bătută şi incendiată de fostul soţ a murit la spitalul din Iaşi. Bărbatul ar fi plănuit crima când era după gratii

Femeia care a fost bătută şi incendiată de fostul soţ a murit la spitalul din Iaşi. Bărbatul ar fi plănuit crima când era după gratii

Alina Drăguşin
1 minut de citit Publicat la 23:41 20 Apr 2025 Modificat la 00:04 21 Apr 2025
poza-informatii-aparat-care-monitorizează-puls-bataile-inimii
În România, cazurile de violenţă domestică se înmulţesc de la un an la altul. Potrivit unor statistici, în 2024, peste 16.000 de femei au fost victime ale violenței domestice. Sursa foto: Getty Images

Paşte, în doliu pentru familia femeii care a fost bătută cu un ciocan şi, ulterior, incendiată de fostul soţ. Ea a murit în cursul zilei de duminică la Spitalul "Sfântul Spiridon" Iaşi, unde se afla internată de şase zile. Conform unor surse, fostul partener al victimei ar fi plănuit crima în perioada în care a fost după gratii. El ieşise de curând din închisoare.

Medicul-şef UPU-SMURD Iaşi Diana Cimpoeşu a anunţat duminică seară că femeia de 47 de ani a murit în cursul zilei pe un pat de spital de la "Sfântul Spiridon". Ea a mai precizat că starea pacientei era una extrem de gravă de luni, când a fost adusă de urgenţă cu o ambulanţă.

În vârstă de 47 de ani, femeia avea multiple fracturi la nivelul feţei, cu un traumatism complex şi cu arsuri pe 80 la sută din suprafaţa corpului. La scurt timp după ce a fost internată, medicii au declarat că sunt rezervaţi în legătură cu şansele ei de supravieţuire. 

Agresorul, în vârstă de 57 de ani, şi-a lovit fosta soţie cu un ciocan şi, apoi, i-a dat foc în faţa blocului în care aceasta locuia. La câteva ore de la agresiune, el a fost prins de poliţişti într-un cimitir din municipiul Iaşi.

În cursul zilei de luni, individul le-a dezvăluit unor jurnalişti că a vrut să îşi omoare fosta soţie, însă, nu ştia dacă aceasta a încetat din viaţă. Conform unor surse, ar fi premeditat crima în perioada în care a stat în închisoare. El fusese eliberat recent din puşcărie. 

Din nefericire, în România cazurile de violenţă domestică se înmulţesc de la un an la altul. Potrivit unor statistici, în cursul anului 2024, peste 16.000 de femei au fost victime ale violenței domestice. Dintre acestea, multe dintre ele sunt inclusiv din Capitală, arată datele Poliției Române.

 

 

Ştiri video recomandate
×

Fanatik

Antena Sport

Observator News

Parteneri
x close