Vecinii au chemat medicii după ce mirosul care venea dinspre apartamentul bătrânului a devenit de nesuportat. L-au convins cu greu pe bărbat să se lase urcat în ambulanţă. A ajuns în spital degeaba. S-a împotrivit oricărui consult.
Îşi mişca cu greu picioarele pline de răni dar era perfect lucid. Nu a vrut nici în ruptul capului să lase ajutat. Medicii i-au cerut bărbatului să semneze că nu vrea să fie ajutat. Aşa că bătrânul a fost lăsat să plece.
Bătrânul, fost profesor de limba engleză, s-a mutat de doi ani în Mediaş. A venit din Bucureşti, acolo unde, se pare trăiesc şi cei doi copii ai lui şi şi-a cumpărat un apartament în oraş.
Pentru asta le trebuie însă acordul lui sau al copiilor, pe care însă nimeni nu ştie cum să-i găsească. Medicii au anunţat cazul Primăriei care va trimite asistenţii sociali să facă o anchetă. Dacă se doveşte că nu are discernământ, el va fi internat într-un centru de ocrotire socială. Dacă nu, va fi aproape imposibil de ajutat.
Ştiri video recomandate