Antena 3 CNN Actualitate Educație Măsuri pentru noul an-școlar. Ce sector a alocat cei mai mulți bani pentru modernizarea instituțiilor de învățământ

Măsuri pentru noul an-școlar. Ce sector a alocat cei mai mulți bani pentru modernizarea instituțiilor de învățământ

Andrei Raducanu
4 minute de citit Publicat la 11:59 08 Sep 2025 Modificat la 12:03 08 Sep 2025
Lucrări pentru modernizarea unităților de învățământ din Capitală. Sursa foto: Antena3 CNN

Primăriile de sector din Capitală au anunțat că s-au luat măsurile necesare pentru începerea anului școlar în cele mai bune condiții pentru elevi. Lucrări de modernizare, respectiv igeienizare au fost demarate pe timpul vacanței de vară. Autoritățile locale vorbesc și de construcții noi pentru copii, notează Agerpres.

În Sectorul 1, cel mai bogat din Capitală, sunt 77 de unități de învățământ preuniversitar, iar anul școlar care abia a început se va desfășura în cele mai bune condiții. În urma rectificăii bugetare din 25 august, 12,6 milioane de lei au fost alocate școlilor pentru lucrăril la clasă, laboratoare, săli de sport și pentru pază.

 Lucrări de modernizare a infrastructurii școlare în Sectorul 1

Separat de modernizarea instituțiilor de învățământ, Direcția de Utilități Publice, Salubrizare și Protecția Mediului Sector 1 și-a trimis angajații pentru a reface trecerile de pietoni, pentru a reîmprospăta marcajele rutiere și pentru înlocuirea semnelor de circulație din preajma școlilor.

Tot în Sectorul 1, Primăria urmărește achiziționarea serviciilor de elaborare a documentației de avizare pentru lucrări de intervenție (DALI) și consultanță pentru proiectul „Creșterea siguranței rutiere în Sectorul 1 al Municipiului București”. Astfel, instituția administrată de George Tuță are ca scop implementarea soluțiilor eficiente de protecție a elevilor și însoțitorilor acestora.

De asemenea, în cartierul Greenfield, administrația Sectoului 1 construiește un centru educațional, format dintr-o școală,  grădiniță și o sală de sport. Totodată, alte 10 școli cu risc seismic urmează să fie consolidate, modernizate și reabilitate termic. Lucrări care vor costa peste 5500 de milioane de lei. Elevii unităților respective de învățământ vor fi relocați în „școala tampon” situată de bulevardul Poligrafiei nr. 4.

Lucrări de modernizare se desfășoară și la Școala Gimnazială nr. 6 - Concordia, dar și la Școala Gimnazială Alexandru Cotescu. În cazul celei din urmă s-au efectuat lucrări de reabilitare termică și de modernizare.

49 de școli au fost modernizate în Sectorul 2

În Sectorul 2, primarul Rareș Hopincă a declarat că 49 de școli și grădinițe au fost modernizate radical, iar în sectorul pe care el îl administrează nu mai sunt unități de învățământ care să aibă nevoie de lucrări de modernizare. Fondurile pentru modernizare au provenit din Programul Operațional Regional.

Însă, Rareș Hopincă a subliniat faptul că autoritatea locală este în plin proces pentru a obține avizele ISU acolo unde situația o impune. Tot el a mai declarat că în prima săptămână a anului școlar Poliția Locală se va ocupa de fluidizarea circulației rutiere și a monitorizarea unităților de învățământ.

În Sectorul 3, unde primar este Robert Negoiță, unitățile de învățământ sunt pregătite în proporție de 90% pentru noul an școlar. Pentru restul de 10% administrația locală derulează lucrări de extindere și consolidare, iar elevii sunt relocați.

La fel ca în cazul școlilor din Sectorul 1 și în Sectorul 3 nu toate unitățile de învățământ au aviz de funcționare. Reprezentanții ISU au refuzat să emită avizul respectiv unei școli care funcționează mult prea aproape de clădirea alăturată. Însă, Negoiță a precizat că această situație urmează să fie remediată în limita bugetului existent.

În Sectorul 4 au fost consolidate  35 de școli din cele 57 administrate de Primărie

În Sectorul 4 s-au făcut lucrări de consolidare, reabilitare sau extindere pentru 35 de unități de învățământ preuniversitar de stat dintr-un total de 57 administrate de Primăria Sectorului 4. Lucrările de modernizare sunt finalizate în proporție de 10% și 100% și sunt finanțate cu fonduri europene nerambursabile.

La Sectorul 5, Vlad Popescu Piedone a declarat că administrația locală face tot ce-i stă în putință pentru ca unitățile de învățământ să fie gata până la începerea anului școlar. „Am promis că anul acesta vom inaugura noul corp de clădire al Școlii Nr. 135 'Ștefan Cel Mare', care va găzdui un număr suplimentar de aproximativ 200 de elevi. Și mă țin de cuvânt!

Am mers pe șantier de multe ori pe timpul acestei veri, pentru a mă asigura că lucrările decurg conform planului agreat cu constructorul. Zilele acestea se lucrează intens la curtea școlii, pentru ca luni, elevii să fie încântați de noua lor școală”, a declarat Vlad Popescu Piedone.

În Sectorul 6 s-au investit peste 700 de milioane în infrasctructura școlară în ultimii cinci ani 

În Sectorul 6, adminstrat de Ciprian Ciucu, școlile și grădinițile sunt pregătite pentru începerea anului școlar 20025-20026. Pe durata vacanței de vară au fost renovate 43 de unități de învățământ. Costurile totale fiind de 14,5 milioane de lei.

Tot în Sectorul 6 au mai fost amenajate, respectiv modernizate 40 de terenuri de sport din 17 licee și școli. Mobilierul și echipamentele digitale au fost schimbate în 68 de școli și grădinițe, pentru un cost de 81,9 milioane de lei, bani proveniți de la Uniunea Europeană. 

Patru clădiri complet noi își deschid porțile în acest an școlar. Până în prezent, au fost consolidate și reabilitate 18 școli și grădinițe, trei dintre ele fiind finalizate chiar la începutul acestei luni: Școala 117, grădinițele 170 și 'Paradisul Piticilor'.

Șapte clădiri au fost construite de la zero: o creșă, două grădinițe și patru corpuri de școală. Cea mai nouă grădiniță, edificată la Școala 'Sf. Constantin și Elena', va fi inaugurată luni, cu prilejul debutului anului școlar.

Peste 700 de milioane de lei s-au investit în ultimii cinci ani în infrastructura școlară din Sectorul 6. Aproximativ 350 de milioane provin din finanțări europene nerambursabile. În locul liceului PTTR, inclus în lista clădirilor cu risc seismic se va construi un campus modern, dotat cu bazin de înot, terenuri de sport, laboratoare, săli de conferință și cantină.

Citește mai multe din Educație
» Citește mai multe din Educație
TOP articole