Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Auto/Moto Campionul mondial Sebastian Vettel începe sezonul 2011 al Formulei 1 cu o victorie

Campionul mondial Sebastian Vettel începe sezonul 2011 al Formulei 1 cu o victorie

Sursa foto: Foro: Agerpres
27 Mar 2011   •   10:57

Sebastian Vettel a câştigat Marele Premiul al Australiei de la Melbourne, prima etapă a sezonului 2011 din campionatul mondial de Formula 1. Actualul campion mondial a fost urmat de britanicul Lewis Hamilton de la McLaren şi de rusul Vitaly Petrov de la Renault. Este prima victorie a pilotului de la Red Bull în Australia.

Campionul mondial en-titre a avut un start foarte bun, care i-a permis să se distanţeze de rivalii săi încă din debutul cursei. Vettel avea deja peste trei secunde avans faţă de Lewis Hamilton după numai două tururi. În schimb, spaniolul Fernando Alonso a avut parte de un început de mare premiu dezastruos, pilotul celor de la Ferrari coborând până pe locul 9.

Principalul punct de atracţie al debutului cursei l-a reprezentat duelul dintre Felipe Massa şi Jenson Button. Brazilianul a rezistat în faţa adversarului său timp de zece tururi, britanicul reuşind să-şi depăşeasă rivalul numai în urma unei manevere ilegale, care i-a şi adus o penalizare.

În fruntea cursei, Vettel a cedat conducerea numai când a intrat la boxe, pilotul de la Red Bull distanţânu-se constant faţă de Hamilton, ecartul crescând la peste 20 secunde în final. Podiumul a fost completat de rusul Vitaly Petrov de la Renault, care obţine astfel prima sa clasare din carieră în primii trei. În ciuda penalizării primite, Jenson Button a reuşit să ocupe o poziţie în puncte, în spatele lui Alonso şi Webber. Marea dezamăgire a reprezentat-o cel de-al doilea pilot de la Ferrari, Felipe Massa, care a încheiat etapa abia pe locul 9.

Nu a fost o etapă bună pentru piloţii de la Mercedes GP, Michael Schumacher abandonând în turul 22, iar coechipierul său, Nico Rosberg, peste alte două tururi, în urma unui incident în care a fost implicat şi Rubens Barrichello. „Am avut un început bun de cursă, am câştigat câteva poziţii după start, am reuşit un tur 3 excelent, dar apoi am fost implicat într-un incident cu Jaime Alguarsuari în urma căruia unul dntre pneurile din dreapta a fost distrus. Deşi am revenit pe pistă, partea dreaptă a maşinii a avut de suferit, astfel că echipa a decid că este mai sigur să nu continuăm”, a spus Schumacher