Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Auto/Moto Sebastian Vettel a câştigat MP al Belgiei de la Spa-Francorchamps

Sebastian Vettel a câştigat MP al Belgiei de la Spa-Francorchamps

de M.T.    |    28 Aug 2011   •   17:15

Red Bull a reuşit o nouă dublă în Marele Premiu al Belgiei de la Spa-Francorchamps, etapa a 12-a a Campionatului Mondial de Formula 1, la capătul unei curse spectaculoase, din care nu au lipsit incidentele, depăşirile şi abandonurile unor piloţi importanţi, în special în prima parte.

Primul a trecut linia de sosire liderul clasamentului general, germanul Sebastian Vettel, care a fost urmat de coechipierul său Mark Webber, în timp ce britanicul Jenson Button (McLaren) a completat podiumul. Spaniolul Fernando Alonso (Ferrari) a venit pe locul 4, iar Michael Schumacher (Mercedes GP), care a sărbătorit 20 de ani de la debutul său în Formula 1, a terminat pe poziţia a cincea, deşi a plecat ultimul, din cauza unui incident în care a fost implicat în calificări.

Colegul lui Schumacher, Nico Rosberg, a punctat şi el, ajungând al şaselea la finish, în timp ce germanul Adrian Sutil (Force India), brazilianul Felipe Massa (Ferrari), rusul Vitaly Petrov (Renault) şi venezueleanul Pastor Maldonado (Williams) au încheiat cursa din Belgia în puncte.

Lewis Hamilton a fost nevoit să abandoneze după numai 14 tururi, în urma unui acroşaj cu japonezul Kamui Kobayashi, alături de britanic nereuşind să ajungă la final Jaime Alguersuari, Sebastian Buemi, Daniel Ricciardo şi Sergio Perez.

Următoarea etapă din Campionatul Mondial de Formula 1 este Marele Premiu al Italiei, care se va desfăşura la Monza, pe 11 septembrie.