Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Auto/Moto Sebastian Vettel, CAMPION MONDIAL pentru a patra oară consecutiv

Sebastian Vettel, CAMPION MONDIAL pentru a patra oară consecutiv

Sursa foto: Foto: Agerpres/AP
27 Oct 2013   •   13:53
Pilotul german al echipei Red Bull, Sebastian Vettel, a câştigat, duminică, Marele Premiu de Formula 1 al Indiei şi a devenit campion mondial pentru a patra oară consecutiv, cu trei curse rămase de disputat până la finalul sezonului, conform Mediafax.
La New Delhi, el a fost urmat de germanul Nico Rosbeg (Mercedes) şi de francezul Romain Grosjean (Lotus-Renault). Al patrulea a trecut linia de sosire brazilianul Felipe Massa (Ferrari), al cincilea a fost mexicanul Sergio Perez (McLaren-Mercedes), iar pe locul şase s-a clasat britanicul Lewis Hamilton (Mercedes).
Locurile 7-10 au fost ocupate în ordine de următorii piloţi: finlandezul Kimi Raikkonen (Lotus-Renault), britanicul Paul Di Resta (Force India), germanul Adrian Sutil (Force India) şi australianul Daniel Ricciardo (Toro Rosso).
Spaniolul Fernando Alonso (Ferrari) a avut probleme la start în urma unui uşor acroşaj şi a terminat pe locul 11.
Australianul Mark Webber (Red Bull) a abandonat în turul 40/60 din cauza unor probleme tehnice.
În urma acestor rezultate, şi echipa Red Bull a devenit campioană mondială a patra oară consecutiv.
Marele Premiu al Emiratului Abu Dhabi, a XVII-a etapă a Campionatului Mondial de Formula 1, va avea loc week-end-ul viitor.