Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Nebunie la EURO 2019! ROMÂNIA a învins Anglia cu 4-2, după un meci de infarct

Nebunie la EURO 2019! ROMÂNIA a învins Anglia cu 4-2, după un meci de infarct

21 Iun 2019   •   21:22

România a învins Anglia în a doua partidă de la Campionatul European de tineret, la capătul unui meci în care a fost egalată rapid de două ori.

Selecţionata României a reuşit o victorie de senzaţie în faţa echipei Angliei, cu scorul de 4-2 (0-0), vineri, pe Stadionul ''Dino Manuzzi'' din Cesena, în Grupa C a Campionatului European de fotbal Under-21 din Italia şi San Marino.

România a deschis scorul prin George Puşcaş (76), din penalty, după un fault comis de Jonjoe Kenny la Florinel Coman.

Anglia a egalat prin Demarai Gray (79), cu un şut la colţul lung.

Ianis Hagi a marcat al doilea gol al tricolorilor, cu un şut de la circa 20 de metri (85), dar Tammy Abraham a marcat la două minute după aceea, la o fază tratată cu superficialitate de apărarea noastră.

Apoi a intrat în scenă Florinel Coman, care a adus România în avantaj cu un șut plasat de la marginea careului, care a trecut linia porții cu concursul portarului Henderson, în minutul 89. Și tot Florinel Coman a închis tabela în minutele de prelungire, cu un șut din vole.

Luni se vor juca ultimele partide din grupă, Franţa - România (Dino Manuzzi - Cesena, 22:00) şi Croaţia - Anglia (San Marino Stadium - Serravalle, 22:00).

În semifinale se califică echipele câştigătoare ale celor trei grupe şi cea mai bună ocupantă a locurilor secunde. Primele patru clasate se califică la JO 2020.

----------------------------

Anglia - România se joacă în această seară, de la ora 19:30.

FRF a anunțat că elevii lui Mirel Rădoi vor evolua în echipament galben, la fel ca și în prima partidă, cu Croația (4-1).

Și adversara noastră de azi, Anglia, va juca în tricourile clasice, albe.

ECHIPELE PROBABILE

ROMÂNIA U21: Radu - Manea, Nedelcearu, Pașcanu, Fl. Ștefan - T. Băluță, Cicâldău - Man, I. Hagi, Fl. Coman- Pușcaș

Anglia U21: Henderson - Wan-Bissaka, Tomori, Clarke-Salter, Dasilva - Maddison, Dowel, Foden - Barnes, Abraham, Gray