Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Bolton-Manchester United 0-1. Diavolii revin pe primul loc după un gol în minutul 90. Rezultate Anglia

Sursa foto: berbatov manchester united
17 Ian 2009   •   19:16

Campionii din Anglia au revenit pe primul loc pentru cel puţin 48 de ore după ce au trecut de Bolton Wanderers. Dimitri Berbatov a adus cele trei puncte în ultimul minut de joc pentru diavolii roşii, trecând de rezistenţa eroică a lui Bolton, care a făcut faţă cu brio până atunci.
Astfel, bulgarul a devnit eroul pentru echipa lui Sir Alex Ferguson.
Ambele formaţii s-au străduit să îşi găsească ritmul, atacurile fiind însă sporadice şi lipsite de substanţă.
Prima ocazie mare a aparţinut gazdelor prin Fabrice Muamba, , aceasta de altfel fiind şi singura situaţie mai clară de gol. Totuşi, Edwin van der Sar reuşeşte să respingă şutul din marginea careului.
United şi-a revenit în aproprierea pauazei, dar Jussi Jaaskelainen a fost cel care a respins atacurile lui Cristiano Ronaldo şi ale colegilor săi.
A doua repriză a urmat acealaşi model- multă muncă irosită la jumătatea terenului, fără a aduce schimbări pe tabelă. Kevin Davies şi Ronaldo au avut ceea ce s-ar putea considera jumătăţi de ocazie într-un meci ce părea a se termina la egalitate.
Apoi, în ultimul minut regulamentar, Carlos Tevez a scăpat de urmăritor, a centrat pentru un Berbartov, nemarcat, iar acesta trece de Jaaskelainen.
În clasament, Manchester ajunge la 47 de puncte, urmată de Liverpool cu 46 şi Chelsea cu 45.