Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Chelsea ? Hull 2-1. ?Dubla? lui Drogba îi oferă lui Ancelotti un debut victorios (VIDEO)

Sursa foto: Didier Drogba
15 Aug 2009   •   23:05

Chelsea Londra a avut emoţii până pe finalul partidei cu Hull City, însă Didier Drogba a reuşit o ?dublă? menită să îi ofere italianului Carlo Ancelotti un debut cu dreptul în Premier League. Chelsea s-a impus cu scorul de 2-1, în primul meci din sezonul 2009/2010 din Anglia.

Echipa gazdă a controlat jocul la nivelul posesiei, dar părea că ?tigrii? vor produce surpriza pe Stamford Bridge. Totuşi, Drogba a înscris cu un lob din careul de 16 metri, lateral stânga, şi a adus trei puncte lui Chelsea în finalul partidei.

Chelsea a fost chiar condusă la ea acasă, când Stephen Hunt, huiduit de fanii ?albaştrilor? pentru incidentul de acum doi ani care a rezultat în accidentarea gravă a portarului Petr Cech, a deschis scorul în minutul 28. Drogba a egalat însă nouă minute mai târziu, după ce a executat bine o lovitură liberă.