Chelsea spulberă Stoke City, 7-0, şi redevine lider în Premier League

25 Apr 2010   •   23:53
Chelsea spulberă Stoke City, 7-0, şi redevine lider în Premier League salomon kalou

Chelsea se menţine pe primul loc în Premier League şi după meciul de duminică, de pe Stamford Bridge, cu Stoke City. Trupa lui Carlo Ancelotti s-a impus cu un neverosimil 7-0 în faţa unei echipe care nu mai are emoţii legate de retrogradare în acest final de sezon. Chelsea mai are nevoie să îşi păstreze avansul de un punct care o desparte de Manchester United pentru încă trei etape dacă vrea să devină campioană a Angliei.
Presiunea le prieşte celor de la Chelsea. Aceasta este concluzia care poate fi trasă după Chelsea - Stoke City 7-0. În mare nevoie de o victorie pentru a rămâne în frundea Premier League cu trei runde înainte de final, Chelsea s-a descurcat de minune şi a făcut scor în faţa unui adversar mult prea facil. Salomon Kalou a fost vedeta meciului, cu trei goluri marcate în minutele 24, 31 şi 68. Lampard a fost şi el în formă şi a marcat în minutele 44, din penalty, şi 81. Sturridge şi Malouda şi-au trecut şi ei numele pe lista marcatorilor în ultimele minute ale meciului şi au stabilit scorul final.