Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Park trimite United pe primul loc: Manchester - Arsenal 1-0

Park trimite United pe primul loc: Manchester - Arsenal 1-0

14 Dec 2010   •   01:22

Ji-Sung Park a înscris golul victoriei pentru Manchester United, care a revenit în fruntea clasamentului din Premier League după 1-0 cu Arsenal pe Old Trafford.

Sud-coreeanul a punctat în minutul 41 peste portarul debutant Wojciech Szczesny, United trecând astfel de londonezi în ierarhia Premiership, cu două puncte avans şi un meci mai puţin disputat.

United chiar şi-a permis să rateze un penalty în repriza secundă prin Wayne Rooney, la capătul unui meci în care a doborât recordul clubului pentru cel mai lung început de sezon fără înfrângere, care acum a ajuns la 16 partide.

Golul a venit după ce Nani a centrat de pe dreapta, mingea a fost deviată de Gael Clichy, iar Park s-a poziţionat rapid pentru a trimite peste polonezul în vârstă de 20 de ani. "Tunarii" au jucat mai bine la reluare, dar şi-au creat doar câteva ocazii clare de a marca, astfel că Arsenal rămâne cu o singură victorie în ultimele zece partide disputate cu United.