Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Premier League: Liverpool câştigă derbyul cu Manchester United prin hattrickul lui Kuyt

07 Mar 2011   •   11:06

Manchester United venea pe Anfield având ca obiectiv o victorie care i-ar fi permis să se desprindă la şase puncte de principala urmăritoare din clasament, Arsenal, care nu a reuşit decât un 0-0 acasă cu Sunderland. Însă pentru Liverpool un meci cu echipa lui Sir Alex Ferguson este întotdeauna o chestiune în primul rând de orgoliu, mai ales când „diavolii” ameninţă să-i depăşească pe cormorani în ceea ce priveşte numărul de titluri ale Angliei.

Cu Luis Suarez şi Dirk Kuyt în mare formă, Liverpool a predat o adevărată lecţie de fotbal oaspeţilor, care au arătat precum o echipă de pluton. Cormoranii şi-au luat tare adversarul încă din start şi, după câteva şanse irosite, Kuyt a deschis scorul, la capătul unei acţiuni superbe reuşite de Suarez. După numai câteva minute, jucătorul olandez a făcut dubla, profitând de o respingere greşită a lui Nani, devenită o pasă decisivă perfectă.

În repriza a doua, Liverpool nu a mai presat la fel de puternic, dar tot a mai reuşit să înscrie odată, tot prin Kuyt, care a reluat în poartă mingea respinsă greşit în faţă de Van Der Sar după o lovitură liberă executată de Luis Suarez. United şi-a salvat onoarea în prelungirile partidei, când hernandez a marcat cu o lovitură de cap.

Giggs l-a depăşit pe Bobby Charlton

Prin prezenţa de ieri de pe Anfield, Ryan Giggs a devenit jucătorul cu cele mai multe meciuri jucate în campionat pentru Manchester United. Galezul a bifat prezenţa cu numărul 607, cu una mai mult decât Bobby Charlton, care a evoluat pentru „diavoli” între 1956 şi 1973.

Premier League, etapa a 29-a

Birmingham - West Bromwich 1-3 (Beausejour 48 / Mulumbu 47, Morrison 58, Scharner 72)

Arsenal - Sunderland 0-0

Bolton - Aston Villa 3-2 (G. Cahill 45, 75, Klasnic 86 / Bent 15, Albrighton 64)

Fulham - Blackburn 3-2 (Duff 37, 59, Zamora 89 pen / Hanley 45, Hoilett 66)

Newcastle - Everton 1-2 (Best 23 / Osman 31, Jagielka 36)

West Ham - Stoke 3-0 (Demba Ba 21, Costa 29, Hitzlsperger 83)

Man. City - Wigan 1-0 (David Silva 38)

Liverpool - Manchester United 3-1 (Kuyt 34, 39, 65 / Hernandez 90)

Wolverhampton . Tottenham 3-3 (Doyle 20, 40 pen, Fletcher 87 / Defoe 30, 35, Pavlyuchenko 48)