Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Premier League: Tottenham învinge cu 2-1 pe Arsenal în derbyul nordului Londrei

Premier League: Tottenham învinge cu 2-1 pe Arsenal în derbyul nordului Londrei

de M.T.    |    03 Oct 2011   •   11:37

Tottenham a câştigat cu 2-1 derbyul nordului Londrei cu Arsenal, scor 2-1, şi s-a apropiat de primele locuri ale clasamentului din Premier League.

Olandezul Rafael van der Vaart a deschis scorul pe White Hart Lane în minutul 40, înscriind golul cu numărul 10.000 din istoria lui Spurs, însă „tunarii” au reuşit să egaleze la cinci minute după pauză, prin Ramsey. Ultimul cuvânt l-au avut însă tot gazdele, Kyle Walker aducând victoria gazdelor cu un şut de la distanţă, cu un sfert de oră înainte de final.

Arsenal a suferit astfel cea de-a patra înfrângere în actualul sezon, în timp ce Tottenham şi-a revenit după un start de campionat mai dificil şi se află acum pe locul 6, cu 12 puncte şi un meci mai puţin disputat.

Într-un alt derby, sâmbătă, Liverpool a profitat de eliminarea din prima repriză a lui Rodwell şi a câştigat cu 2-0 pe terenul rivalei Everton. Cormoranii au ratat un penalty prin Kuyt, înainte ca Andy Carroll şi Luis Suarez să marcheze în ultimele 20 de minute şi să aducă victoria echipei lui Kenny Dalglish.

Cele două echipe din Manchester continuă să facă legea în Anglia. United rămâne lider după succesul cu 2-0 cu Norwich City, goluri Anderson şi Welbeck, în timp ce City s-a impus cu 4-0 la Blackburn, însă l-a pierdut pe argentinianul Kun Aguero, care a ieşit accidentat. Pentru formaţia lui Roberto Mancini au înscris Johnson, Balotelli, Nasri şi Savic.

Victorie clară şi pentru Chelsea, învingătoare cu 5-1 pe terenul ultimei clasate, Bolton. Londonezii conduceau deja cu 4-0 după numai 27 de minute, prin reuşitele lui Sturridge şi Lamrad, ambii punctând de câte două ori. Gazdele au redus din diferenţă imediat după pauză, prin Boyata, însă Lampard a fcăut hattrickul în minutul 59.

Scorul etapei l-a realizat însă Fulham, care a obţinut prima victorie în campionat, scor 6-0 cu nou promovata Queen's Park Rangers. Andrew Johnson a înscris un hattrick, iar Murphy, din penalty, Dempsey şi Zamora au complat lista marcatorilor pentru echipa lui Martin Jol.

Newcastle continuă să fie surpriza sezonului până acum, coţofenele câştigând cu 2-1 pe terenul lui Wolverhampton şi aflându-se pe poziţia a patra în clasament, cu 15 puncte, unul mai puţin decât Chelsea.

Rezultate Premier League, etapa a 7-a: Aston Villa - Wigan 2-0, Blackburn - Man. City 0-4, Everton - Liverpool 0-2, Man. United - Norwich 2-0, Sunderland - West Brom 2-2, Wolverhampton - Newcastle 1-2, Bolton - Chelsea 1-5, Fulham - Queen's Park 6-0, Swansea - Stoke 2-0, Tottenham - Arsenal 2-1

Clasament Premier League: 1.Man. United 19p (24-5), 2.Man. City 19p (23-5), 3.Chelsea 16p, 4.Newcastle 15p... 18.Wigan 5p, 19.Blackburn 4p, Bolton 3p.