Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Rubin Kazan a câştigat la pas campionatul din Rusia

Rubin Kazan a câştigat la pas campionatul din Rusia

02 Noi 2008   •   19:13

Noua campioană a Rusiei este Rubin Kazan, după ultima etapă disputată, cu 60 puncte acumulate, şi va juca în sezonul viitor în Champions League. Fotbaliştii de la Rubin au adus pentru prima oară titlul în vitrina clubului, după un parcurs în campionat aproape perfect, ei reuşind să păstreze o diferenţă liniştitoare, în final, distanţa dintre ocupanta locului 2, CSKA Moscova, fiind de 10 puncte.
Rubin Kazan, este cea treia echipă din afara capitalei Rusiei care îşi adjudecă titlul, după Zenit Sankt Petersburg, sezonul trecut şi Alania Vladikavkaz, în 1995.
Reprezentanta ruşilor în acest sezon de Liga Campionilor, Zenit St. Petersburg a terminat de-abia pe locul 5, cu 43 puncte.
Echipa românilor Florentin Petre, Daniel Pancu şi Andrei Mărgăritescu s-a clasat la finalul campionatului rus pe locul 11 cu 36 puncte strânse.