Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Steaua a câştigat cu 2-0 partida cu ŢSKA Sofia din Europa League

Steaua a câştigat cu 2-0 partida cu ŢSKA Sofia din Europa League

18 Aug 2011   •   22:53

La fel ca şi Vaslui în meciul cu Sparta Praga, Steaua Bucureşti s-a impus cu scorul de 2-0 în prima manşă a play-off-ului Europa League şi are prima şansă la calificarea în grupele competiţiei, în disputa cu ŢSKA Sofia.

Bulgarii au început ceva mai bine şi au avut primele situaţii de poartă, dar Galamaz s-a înălţat în careu la centrarea lui Brandan din minutul 16 şi a deschis scorul. ŢSKA a avut şansa egalării în minutul 32, dar Delev a trimis pe lângă poartă din apropiere.

La reluare, bulgarii au fost mai activi, dar tot Steaua a fost cea care a marcat, prin Leandro Tatu, în minutul 77, cu un şut din afara careului. Finalul a aparţinut oaspeţilor, dar Zicu a ratat incredibil în minutul 89, când Iliev a scos şutul său de pe linia porţii, după o intervenţie ratată a lui Tătăruşanu.