Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Petrolul a pierdut şi returul cu Dinamo Zagreb şi a fost eliminată din Europa League

de M.T.    |    29 Aug 2014   •   00:07

Petrolul Ploieşti a ratat calificarea în grupele Europa League, fiind învinsă şi în returul cu Dinamo Zagreb, din playoff-ul competiţiei.

După ce a pierdut la Ploieşti cu 3-1, echipa antrenată de Răzvan Lucescu a fost aproape să obţină o remiză la Zagreb, dar golul înscris de Domagoj Antolic în minutul 90 a adus victoria lui Dinamo cu scorul de 2-1.

Croaţii au deschis scorul în minutul 22, prin Duje Cop, egalarea fiind adusă de Juan Albin, la un sfert de oră de la reluare.

Eliminarea Petrolului înseamnă că România va avea doar două reprezentante în grupele Europa League.

Astra Giurgiu s-a calificat în această fază după ce a eliminat pe Olympique Lyon, în timp ce Steaua a pierdut dubla cu Ludogorets din playoff-ul Ligii Campionilor şi se va mulţumi cu participarea în Europa League.