Scandal imens în Albania din cauza ”ministrului AI”. O actriță dă statul în judecată ca să-și recupereze vocea și chipul
Publicat acum 15 ore si 23 minute
Producătorul de televizoare smart Vizio a recunoscut în fața justiției americane că își monitoriza clienții și a plătit despăgubiri de 2,2 milioane de dolari, în urma unui proces.
Cei mai mulți producători de televizoare inteligente oferă cumpărătorului posibilitatea de a alege dacă vor să trimită date către compania producătoare, însă mulți ne păcălesc să acceptăm acest lucru fără știința noastră.
Vizio ar fi monitorizat absolut tot ceea ce urmăreau clienții lor la TV, iar apoi datele erau coroborate cu cele demografice, pentru a fi ulterior vândute către companii care se ocupă de publicitate.
Din fericire, Vizio este o prezență obișnuită doar pe piața din Statele Unite.