Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Ana Maria Brânză a câştigat medalia de bronz la Campionatele Europene de scrimă

Ana Maria Brânză a câştigat medalia de bronz la Campionatele Europene de scrimă

17 Iul 2011   •   13:04

Ana Maria Brânză a câştigat medalia de bronz la spadă feminin, la Campionatele Europene de scrimă, care au loc la Sheffield.

Românca a fost învinsă în semifinale de Britta Heidemann, Germania, scor 10-15, aceeaşi sportivă care a învins-o pe Brânză şi în finala Jocurilor Olimpice de la Beijing.

Până în semifinale, Ana Maria Brânză trecuse de Yana Şemyakina (Ucraina), Sarah Daninthe (Franţa) şi de Bianca del Carretto (Italia). Este cea de-a doua medalie europeană pentru spadasina româncă, după argintul cucerit la Kiev, în 2008.

Alte trei sportive din România au participat la proba de sabie de la Campionatele Europene. Simona Alexandru a fost eliminată în primul tur, Loredana Iordăchioiu în turul 2, în timp ce Anca Măroiu a pierdut în optimi, după ce trecuse de Lubov Şutova (Rusia) şi de Edina Bekefi (Ungaria).