Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Carlo Janka obţine medalia de aur la slalom uriaş. Românul Nan, pe locul 49

Carlo Janka obţine medalia de aur la slalom uriaş. Românul Nan, pe locul 49

Sursa foto: carlo janka
24 Feb 2010   •   10:35

Schiorul elveţian Carlo Janka, în vârstă de doar 23 de ani, s-a impus în proba de slalom uriaş de la Jocurile Olimpice de la Vancouver. Tânărul sportiv i-a surclasat pe norvegienii Kjetil Jansrud şi Aksel Lund Svindal şi şi-a adjudecat prima medalie la JO. Concurentul român Ioan Gabriel Nan s-a clasat în a doua jumătate, pe locul 49.
Janka a înregistrat un timp excelent pe pârtia de la Whistler, 2:37:83, şi i-a lăsat în urmă pe poţi ceilalţi concurenţi. Al doilea timp din concurs i-a aparţinut norvegianului Kjetil Jansrud, care a parcurs traseul în 2:38.22, cu 39 de sutimi mai încet decât schiorul elveţian. Aksel Lund Svindal, medaliatul cu aur de la Super-G şi cu argint la coborâre, a oprit cronometrul la 2:38.44 şi a ocupat ultimul loc pe podium, câştigând bronzul.
Reprezentantul nostru, Ioan Gabriel Nan, a avut un timp de 2:50:01, cu care nu s-a clasat decât pe locul 49 din 89 concurenţi înscrişi în concurs.