Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Cătălina Ponor face performanță la Baku. A intrat în finalele de la sol şi bârnă cu cele mai mari note

Sursa foto: Foto: Catalina Ponpr/Facebook
17 Mar 2017   •   21:33

Sportiva română Cătălina Ponor s-a calificat, vineri, în finalele de la sol şi bârnă cu cele mai mari note, la concursul de Cupă Mondială de gimnastică artistică de la Baku.

Tripla campioană olimpică de la Atena (2004) a obţinut 13,233 puncte la sol, unde Anamaria Ocolişan a fost ultima (15), cu 10,833, scrie Agerpres

La bârnă, Cătălina Ponor a fost prima, cu 14,233, iar Anamaria Ocolişan s-a clasat pe 14 (din 17 sportive), cu 11,066.

Niciunul din cei cinci români care au evoluat la masculin nu a reuşit calificarea în vreo finală.

Cristian Băţagă a ocupat locul 9 în calificările de la sărituri, cu o medie de 13,783 (note de 13,833, respectiv 13,733), fiind prima rezervă în finală.

La cal cu mânere, Băţagă s-a clasat pe 21, cu 13,066 puncte, iar Alexandru Andrei Ursache a fost al 24-lea (12,833) din 39 de gimnaşti care au evoluat la acest aparat.

La bară fixă, Vlad Cotuna a ocupat locul 15, cu 12,033, iar Ioan Laurenţiu Nistor s-a clasat pe 21, cu 10,533, din 25 de gimnaşti.

Adelin Kotrong a fost al cincilea gimnast român care a evoluat la Baku (doar în calificările de joi).

Ambele finale în care va concura Cătălina Ponor sunt programate duminică.