Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Didier Defago, campion olimpic la proba "regină". Elveţienii câştigă la coborâre după 22 de ani

Sursa foto: Didier Defago
15 Feb 2010   •   23:48

Elveţianul Didier Defago a câştigat, luni, proba de coborâre la schi alpin pe pista de la Whistler. Aceasta este prima medalie de aur câştigată de un sportiv elveţian la coborâre după 22 de ani de pauză. Ultimul care ruşise performanţa fusese Pirmin Zurbriggen, care se impusese tot în Canada, la Calgary. Românul Dragoş Staicu, participant şi el, a abandonat concurscul.
Sportivul de 32 de ani a câştigat medalia de aur la o diferenţă de şapte sutimi de secundă de următorul clasat. Defago a parcurs traseul cu un timp de 1 minut, 54 de secunde şi 31 de sutimi, faţă de 1 minut, 54 de secunde şi 38 de sutimi reuşiţi de norvegianul Aksel Lund Svindal. Americanul Bode Miller s-a clasat pe ultimul loc de pe podium, cu un timp de 1:54:40. Românul Dragos Staicu a fost unul dintre cei cinci sportivi care nu au terminat traseul, fiind forţaţi să abandoneze.