Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Încă o medalie de argint pentru România, la CM de canotaj: Echipajul 8+1, locul doi în proba feminină

30 Aug 2009   •   17:43

Echipajul feminin de 8+1 al României, format din Roxana Cogianu, Ionelia Neacşu, Maria Diana Bursuc, Ioana Crăciun, Adelina Cojocariu, Nicoleta Albu, Camelia Lupaşcu, Eniko Barabas şi Teodora Stoica, a obţinut duminică argintul la Campionatul Mondial de canotaj din Polonia.

Româncele, cronometrate cu timpul de 6 minute şi 6,94 secunde, au fost devansate de echipajul SUA, 6 minute şi 5,34 secunde, în vreme ce pe locul trei s-a clasat Olanda, 6 minute şi 7,43 secunde.

Reuşita fetelor de la 8 + 1 a adus delegaţiei României a doua medalie la acest campionate mondiale, după ce sâmbătă Camelia Lupaşcu şi Nicoleta Albu au obţinut tot medalia de argint la dublu rame.