Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Lindsay Vonn câştigă medalia de aur la coborâre. Românca Edith Miklos abandonează

Sursa foto: lindsay vonn
18 Feb 2010   •   02:41

Americanca Linsay Vonn a respecta, miercuri, calculul hârtiei şi a câştigat medalia de aur în prima de coborâre din cadrul concursului de schi alpin de la Olimpiada de la Vancouver. Podiumul a fost completat de o altă americancă, Julia Mancuso, şi de austriaca Elisabeth Gorgl. Spre ghinionul ei, românca Miklos a fost nevoită să abandoneze, lovindu-se violent şi ieşind în decor.
Favorita probei de coborâre nu a avut mari probleme în concursul de miercuri şi a înregistrat un timp de 1:44:19. Ea a fost urmată pe podium de Julia Mancuso, care a avut un timp de 1:44.75, şi de Elisabeth Gorgl, câştigătoare a medaliei de bronz cu un timp de 1:45.65. Este prima medalie câştigată de Vonn, 25 de ani, la o ediţie a Jocurilor Olimpice, ea fiind deja deţinătoare a patru medalii la campionatele mondiale, două de aur şi două de argint.
Românca Edith Miklos nu a reuşit să atingă linia de finiş, după ce s-a lovit puternic în timpul probei şi a fost nevoită să abandoneze.