Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Martina Sablikova a câştigat aurul la 5.000 de metri la proba de patinaj viteză

Martina Sablikova a câştigat aurul la 5.000 de metri la proba de patinaj viteză

Sursa foto: Martina Sablikova
25 Feb 2010   •   12:27

Patinatoarea cehă Martina Sablikova a obţinut, miercuri, cel de-al doilea său titlu olimpic la Vancouver. La câteva zile după ce se impusese în proba de 3.000 de metri patinaj viteză, ea a câştigat medalia de aur şi la 5.000, trecând de germanca Stephanie Beckert şi canadianca Clara Hughes, potrivit Mediafax.
Canadineii îşi puneau mari speranţe în finala de la 5.000 de metri, unde sportiva de 37 de ani Clara Hughes îşi putea face o retragere glorioasă din patinajul viteză. Hughes, care este de asemenea ciclistă de performanţă, a încercat miercuri să obţină prima medalie a carierei sale. Şi a obţinut-o, un bronz care, totuşi, este sub aşteptările unora dintre compatrioţii ei. Câştigătoare a fost patinatoarea cehă Martina Sablikova, care a avut un timp de 6 minute, 50 de secunde şi 91 de sutimi. Germanca Stephanie Beckert a încheiat foarte aprope de primul loc şi a oprit cronometrul la 6:51.39, la doar 48 de sutimi de Sablikova. Clara Hughes nu a putut emite pretenţii la mai mult de primul loc şi a avut timpul de 6:55.73, la aproape cinci minute de locul I.