Antena 3 CNN Sport Alte sporturi România a obţinut medalia de bronz în proba de 8+1 la CM canotaj

România a obţinut medalia de bronz în proba de 8+1 la CM canotaj

07 Noi 2010   •   10:14

Echipajul de feminin de 8+1 al României obţinut, duminică, medalia de bronz la Campionatele Mondiale de canotaj care se desfăşoară pe lacul Karapiro din Noua Zeelandă, informează Mediafax.

Echipajul, format din Roxana Cogianu, Ionela Zaharia, Maria Diana Bursuc, Ioana Crăciun, Adelina Cojocariu, Nicoleta Albu, Camelia Lupaşcu, Eniko Mironcic şi cârmaciul Teodora Stoica, a trecut linia de sosire după 6 minute, 18 secunde şi 96 de sutimi.

Proba a fost câştigată de Satele Unite ale Americii, care au terminat cursa în 6 minute, 12 secunde şi 42 de sutimi. Medalia de argint a fost adjudecată de echipajul din Canada, cu timpul de 6 minute, 16 secunde şi 12 sutimi.

În finala probei de 8+1, echipajul României a ajuns înaintea sportivelor din Marea Britanie (6:20.84), Olanda (6:20.85) şi China (6:31.86).