Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Suedeza Kalla câştigă medalia de aur la 10 km liber. Monica Gyorgy, locul 43

Suedeza Kalla câştigă medalia de aur la 10 km liber. Monica Gyorgy, locul 43

Sursa foto: monica gyorgy
15 Feb 2010   •   21:48

Whistler Olympic Park a găzduit, luni, finala concursului de 10 kilometri liber la schi fond, feminin, iar podiumul a fost ocupat doar de sportive nordice. Suedeza Charlotte Kalla a câştigat în faţa estoniencei Kristina Smigun-Vaehi la o diferenţă de şapte secunde, iar norvegianca Bjorgen a completat podiumul. Românca Monica Gyorgy a încheiat concursul pe locul 43 din 78.
Charlotte Kalla a fost prima care a trecut linia de sosire şi a parcurs cei 10 kilometri în 24 de minute, 58 de secunde şi 4 sutimi, obţinând medalia de aur. Estonianca Kristina Smigun-Vaehi s-a clasat pe locul al doilea cu un timp de 25:05.00, în timp ce norvegianca Marit Bjorgen şi-a asigurat bronzul cu timpul 25:14:30.
Românca de 27 de ani Monica Gyorgy a făcut o primă jumătate a traseului mai slabă, ea situându-se pe locul 46 după 5 kilometri, dar a recuperat o parte din devans pe final şi s-a clasat pe un loc 43 acceptabil pentru nivelul sporturilor de iarnă din ţara noastră.