Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Tiger Woods a câştigat primul turneu după 749 de zile

Tiger Woods a câştigat primul turneu după 749 de zile

de M.T.    |    05 Dec 2011   •   11:43

Tiger Woods a pus capăt unei perioade de 749 de zile în care nu a câştigat niciun turneu, după ce l-a învins pe Zach Johnson la Chevron World Challenge de la Los Angeles.

Fostul număr 1 mondial din golf nu mai reuşise să câştige un titlu din luna noiembrie a anului 2009, când s-a impus la Australian Masters.

Concursul din California a fost creat în 1999 chiar de Tiger Woods, prin intermediul fundaţiei sale, iar scopul său iniţial a fost strângerea de fonduri pentru acţiuni caritabile.

Este un sentiment minunat. În acest an, am avut de două ori şansa de a câştiga un turneu, dar am reuşit abia la a treia încercare”, a declarat americanul de 36 de ani.

În urma acestei victorii, Tiger Woods a urcat pe locul 21 în clasamentul mondial.