Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Bayern a câştigat "ca nemţii", în ultimele minute, cu Borussia: 3-1. Bavarezii se menţin la un punct de Hoffenheim

Sursa foto: Miroslav Klose
09 Feb 2009   •   15:07

Formaţia fanion a Bavariei, Bayern Munchen, a reuşit să se impună într-un meci dificil cu Borussia Dortmund, vital pentru a se menţine cât mai aproape de primul loc din clasamentul Bundesligii.
Vizitatorii din Dortmund au şocat asistenţa în minutul 2, reuşind să deschidă scorul prin Valdez şi împietrind tribunele. Jucătorii lui Jurgen Klinsmann nu au înţeles, însă, mesajul de avertizare dat de adversari, replicând în doar 20 de minute. Veteranul brazilian Ze Roberto a reuşit să marcheze în minutul 23 după ce portarul "galbenilor" a reuşit doar să respingă în faţă un şut al vedetei franceze Franck Ribery. Deşi s-au marcat două goluri rapide, cele două echipe nu au reuşit să mai rupă echilibrul până spre finalul meciului.
Atunci când mulţi se obişnuiseră cu gândul unui rezulatat de egalitate, neamţul Miroslav Klose a înscris aşa cum ştiu cel mai bine germanii, în ultimele minute, spre deliciul tehnicianului Klinsmann. Atacantul a adus cele trei puncte lui Bayern prin golurile din minutele 85 şi 90, bavarezii menţinându-se la doar un punct de liderul-surpriză Hoffenheim.
După 19 meciuri disputate, Bayern Munchen are 38 de puncte, cu unul mai puţin decât liderii Bundesliga.