Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Bayern Munchen rămâne la trei puncte de liderul Hoffenheim. Rezultate Bundesliga

29 Noi 2008   •   19:03

Golurile din repriza a doua ale lui Luca Toni şi Miroslav Klose i-au adus lui Bayern Munich o victorie cu 2-0 contra Bayer Leverkusen ce îi duce pe locul doi în Bundesliga, după liderii Hoffenheim. În vreme ce aceasta din urmă s-a bucurat de o vitorie uşoară, 3-0, cu Arminia Bielefeld, Bayern a trebuit să muncească mult mai mult la Leverkusen.
Toni a pus capăt secetei, după o centrare a lui Ze Roberto ce îl găseşte pe italian liber în faţa porţii. Era minutul 59 şi scorul devine 0-1. Klose a pus punct meciului cu un şut de la marginea careului, când mai erau opt minute de joc, după pasa lui Franck Ribery.
Între timp, golgeterul Bundesligii, Vedad Ibisevic, măreşte avansul după ce a reuşit golul numărul 17 în 14 meciuri, acesta fiind probabil principalul atu al actulilor lideri din Germania.
Munchen rămâne la trei puncte de lider, cu 31 de puncte din 15 meciuri. Etapa următoare însă Muchen şi Hoffenheim se vor întâlni în derby-ul ce va stabili poziţia întâi a clasamentului.