Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Borussia Monchengladbach rămâne în Bundesliga şi în viitorul sezon

Borussia Monchengladbach rămâne în Bundesliga şi în viitorul sezon

26 Mai 2011   •   14:12

Borussia Monchengladbach şi-a asigurat prezenţa în viitorul sezon al Bundesligii, după ce a remizat în deplasare cu VfL Bochum, scor 1-1, în returul barajului de retrogradare.promovare. Fosta campioană a Germaniei câştigase meciul de pe teren propriu cu 1-0.

Învinsă în partida tur de un gol venit practic în ultima secundă, Bochum a deschis scorul printr-un autogol al lui Nordtveit în minutul 24. Gladbach a egalat în repriza a doua, prin Reus şi a definitivat ceea ce poate fi considerat un mic miracol.

Borussia a petrecut marea parte a returului din Bundesliga pe ultima poziţie, însă o serie incredibilă în ultimele patru etape de campionat, 3 victorii şi o remiză, au urcat-o până pe locul 16, oferindu-i ocazia de a se salva de la retrogradare la baraj.

Astfel, doar Eintracht Frankfurt şi St. Pauli vor lua drumul ligii secunde în viitorul sezon, în timp ce Hertha Berlin şi Augsburg au promovat în Bundesliga.