Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Dinamo Kiev învinge cu 9-0 şi stabileşte un record în Ucraina

Dinamo Kiev învinge cu 9-0 şi stabileşte un record în Ucraina

01 Noi 2010   •   16:42

Formaţia lui Tiberiu Ghioane, Dinamo Kiev s-a impus cu scorul de 9-0 în partida cu Ilişiveţ din etapa a 15-a a campionatului ucrainean de fotbal. Românul nu a luat însă parte la festivalul de goluri, el nefiind trecut pe foaia de joc.

Cele mai multe goluri au fost marcate de Milevschi, care a înscris de 4 ori în poarta lui Romanenko. Dinamo Kiev a bătut astfel precedentul record pentru cea mai categorică victorie, de 9-1, stabilit de rivala Şahtior Doneţk în 1997, într-un meci cu FC Torpedo.

Altfel, Şahtior s-a impus la limită cu 1-0 în deplasarea de la Dnepr şi rămâne lider în Ucraina. Formaţia lui Mircea Lucescu şi Răzvan Raţ are 40 de puncte, cu cinci mai multe decât Dinamo Kiev.

Sorin Paraschiv a marcat şi el pentru Volyn. Intrat pe teren în minutul 19, în locul lui Pavlov, Paraschiv a luat un cartonaş galben în minutul 60 şi a stabilit scorul final cu două minute înainte de final, 2-0 la Metalurg.