Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Dortmund pierde puncte pe propriul teren. Vedeţi rezultatele din Bundesliga

Dortmund pierde puncte pe propriul teren. Vedeţi rezultatele din Bundesliga

03 Noi 2008   •   12:02

Borussia Dortmund a ratat şansa de a urca pe locul cinci în Bundesliga, după ce a fost ţinută în şah, pe teren propriu, de Bochum, în derby-ul Ruhr-ului. Dortmund ar fi egalat Schalke pe locul patru, în faţa celor de la Hamburg, dar elevii lui Jurgen Klopp nu au reuşit să treacă de defensiva rivalilor, care au deschis scorul prin Thomas Zdebel în minutul 29 al partidei.
Dortmund a reuşit totuşi să egaleze, chiar înainte de pauză, când egipteanul Mohamed Zidan a şutat cu sete, iar punctele au fost în cele din urmă împărţite, Bochum ieşind totodată din zona fierbinte a clasamentului.
În celălalt meci din etapa a 11-a disputat duminică, sezonul slab al Borussiei Monchengladbach a continuat cu o înfrângere pe teren propriu în meciul cu Eintracht Frankfurt, scor 1-2. Gazdele au deschis scorul când Marco Russ a înscris în propria poartă după 12 minute, dar Eintracht a egalat după numai câteva minute prin Martin Fenin. Golul victoriei a venit în minutul 52, când Michael Fink a şutat puternic de la marginea careului.