Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Galatasaray - Hamburger SV 2-3. Turcii lăsaţi acasă după ce au condus cu 2-0 (VIDEO)

19 Mar 2009   •   23:15

Visul baştanilor lui Galatasaray de a evolua cu trofeul pe masă chiar la Istanbul s-a destrămat după ce turcii au pierdut, 2-3, pe propriul teren în returul optimilor Cupei UEFA contra nemţilor de la Hamburger SV. Învinsa Stelei în preliminariile Ligii Campionilor a avut un avantaj de două goluri, însă oaspeţii au întors rezultatul în numai trei minute, pentru ca în final să dea lovitura decisivă.

După 1-1 în Germania, Galata pornea ca favorită pentru obţinerea calificării. Iar speranţele au crescut odată cu golul marcat din penalty de australianul Kewell în finalul primei reprize. Nebunia s-a declanşat în tribune după ce Milan Baros a dus scorul la 2-0 în minutul 48. Dar cu nemţii nu eşti sigur de rezultat decât la duşuri, iar turcii au simţit asta pe propria piele, Guerrero reuşind o dublă în doar trei minute, basculând astfel soarta calificării. Şi pentru ca durerea să fie şi mai mare, Olic a marcat şi el în ultimul minut pentru victoria echipei hanseatice. Care se califică în sferturi şi se anunţă una dintre favorite la cucerirea trofeului.