Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Italia pierde în faţa Coastei de Fildeş, la debutul lui Prandelli

Italia pierde în faţa Coastei de Fildeş, la debutul lui Prandelli

11 Aug 2010   •   16:35

Cesare Prandelli a debutat cu stângul pe banca tehnică a naţionalei Italiei, echipa sa fiind învinsă cu 1-0 de Coasta de Fildeş într-o partidă amicală disputată marţi. Acesta a fost totodată primul meci al italienilor după eşecul umilitor de la Cupa Mondială din Africa de Sud.

Fundaşul Kolo Toure a marcat cu capul în minutul 55, după ce Guy Demel a centrat în careu. Marco Motta a nimerit bara pentru italieni în minutul 47, iar Antonio Cassano a avut şi el câteva ocazii, însă nu a putut marca la revenirea în tricoul naţionalei.

Prandelli l-a înlocuit pe Marcello Lippi, a cărui echipă nu a câştigat nicio partidă la Cupa Mondială 2010, fiind eliminată în prima rundă.

Într-o altă partidă amicală la nivel internaţional, Brazilia a învins SUA cu 2-0, prin goluruile lui Neymar (29) şi Pato (45).