Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Metalist Kharkov - Dinamo Kiev 3-2. Calificare cu emoţii pentru echipa lui Ghioane

19 Mar 2009   •   20:48

Dinamo Kiev a reuşit să se califice în sferturile de finală ale Cupei UEFA, după ce i-a eliminat pe conaţionalii de la Metalist Kharkov graţie golurilor marcate în deplasare. După ce se impuseseră în tur cu scorul de 1-0, colegii românului Tiberiu Ghioane, rămas pe banca de rezerve, au cedat în manşa secundă, 2-3.

Metalist a marcat prima prin Slyusar, în minutul 29, pentru ca Jaja să dubleze avantajul gazdelor în debutul părţii secunde. Dinamo Kiev nu s-a împăcat cu gândul ieşirii din competiţie, Sablic reuşind să reducă din diferenţă. Doar două minute s-au bucurat oaspeţii, pentru că Acevedo a înscris golul care părea a decide soarta calificării. Nu a fost însă de acord Ninkovic, care a punctat din nou pentru echipa lui Ghioane.

În ciuda aslatului din final, gazdele nu au reuşit să mai înscrie, astfel că, datorită golurilor marcate în deplasare, Dinamo Kiev continuă cursa în Cupa UEFA.