Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Premieră în acest sezon: Bayern trece pe primul loc în Bundesliga

Premieră în acest sezon: Bayern trece pe primul loc în Bundesliga

14 Dec 2008   •   00:27

FC Bayern Munchen a urcat pe prima treaptă a podiumului în Bundesliga pentru prima oară în acest sezon, însă nu a reuşit să obţină toate cele trei puncte puse în joc în meciul cu Vfb Stuttgart. Sami Khedira şi-a completat "dubla" cu un gol pe finalul partidei, meciul de la Stuttgart încheiindu-se la egalitate, 2-2. Astfel, Bayern acumulează un punct în plus faţă de TSG Hoffenheim, care duminică întâlneşte Schalke pe teren propriu. Tim Borowski şi Luca Toni au întors rezultatul pentru oaspeţi, însă Massimo Oddo a fost eliminat pe finalul partidei şi asta a permis celor de la Stuttgart să forţeze egalarea, care a venit în minutul 90.
Bayer Leverkusen a pierdut şi ea pe final toate cele trei puncte în partida cu Energie Cottbus, după ce mijlocaşul chinez Jiayi Shao a înscris în minutul 90, anulând reuşita lui Simon Rolfes din minutul 77. Leverkusen a remizat astfel cu Cottbus, scor 1-1, iar rezultatul, la fel ca şi cel al lui Bayern, a avantajat formaţiile Hertha Berlin şi Hamburger SV, care au obţinut victorii pe teren propriu. Hertha a învins Karlsruher cu 4-0 şi se află la două puncte în spatele lui Bayern. Golurile care au adus a cincea victorie în şase partide au fost marcate de Maximilian Nicu (8), Valeri Domovchiyski (74), Fabian Lustenberger (86) şi Raffael (88). De partea cealaltă, Mladen Petric a înscris singurul gol al victoriei obţinute de Hamburg cu Eintracht Frankfurt.