Soare, mare și un aer de vacanță perfectă. Așa arată începutul lunii iulie pe litoralul românesc. Însă, în Mamaia Nord, luxul se plătește scump. Cei care vor tot ce este mai bun, cameră cu vedere la mare, servicii premium și apartamente exclusiviste trebuie să scoată din buzunar chiar și 1.500 de euro pe noapte, iar pentru trei nopți de cazare într-un hotel de top, nota de plată poate ajunge la 4.500 euro.
„Suntem pe terasa celui mai scump Penthouse de pe litoral. Costă în jur de 1.700.000 euro. Cei care sunt interesați, cei mai mulți sunt clienți români. Cei mai mulți oameni care sunt interesați de acest tip de proprietate, de a cumpăra aici, sunt oameni de afaceri români”, a declarat Laurențiu Vinteanu, agent imobiliar.
Ultima rezervare făcută pentru acest apartament din stațiunea Mamaia a fost făcută de patru persoane. Au petrecut șase nopți, iar pentru toată această perioadă suma finală a fost de 6.000 euro.
„Profităm de faptul că suntem în zona exclusivistă a stațiunii și, de aceea, pentru că acest apartament e și el cumva exclusivist, fiind la ultimul nivel al hotelului, oferă în cei 150 de metri pătrați tot confortul pentru a te bucura de o vacanță la înălțime la ultimul etaj. Pe o parte vezi lacul, pe cealaltă parte vezi marea.
Prețurile pentru acest apartament încep de la 1.500 euro, prețul standard, dar în funcție de numărul de nopți petrecut și de perioada săptămânii, tariful se poate negocia”, a declarat Răzvan Dobre, manager hotel.
„Tarifele diferă, adică putem să vorbim de 300-400 euro pe zi, până la avem noi un apartament mai jos, un pic, care e închiriat cu 12.000 de euro pe lună. Vorbim de proprietăți de lux și de oameni care își permit să stea în proprietățile de tipul acesta”, spun hotelierii.