Președintele Franței, Emmanuel Macron, spune că Uniunea Europeană nu a fost capabilă să-și folosească atuurile pieței comune și să-l „înspăimânte” suficient pe Trump pentru a obține un acord mai bun decât cel la care s-a ajuns duminică, relatează Politico.
„Trebuie să fim temuți. Nu am fost temuți suficient”, a declarat Emmanuel Macron la reuniunea cabinetului francez, miercuri, conform unui oficial francez apropiat de președintele francez.
Tăcerea lui Macron în cele câteva zile care au trecut de la semnarea acordului SUA-UE a fost evidentă. Spre deosebire de premierul guvernului, Macron nu a făcut niciun comentariu. Bayrou a spus că acordul marchează o „zi neagră” pentru Europa și l-a criticat îndelung.
Totuși, președintele Franței crede că încă mai este timp pentru o soluție mai bună.
„Povestea nu s-a terminat și noi nu ne vom opri aici”, a declarat el.
Acordul SUA-UE a iritat mai mulți lideri ai blocului, mai ales în contextul în care alte țări au obținut termeni mai buni, inclusiv Marea Britanie, care a obținut un acord cu tarife de 10%, cu cinci procente mai puțin decât acordul cu UE.
Deși lideri precum cancelarul german sau prim-ministra italiană au salutat acordul, Franța s-a profilat ca un adversar al acestuia și conduce opoziția față de abordarea Comisiei Europene.
Doi miniștri frncezi, cel al economiei și cel pentru Europa, au îndemnat Comisia să-și folosească instrumentul anti-coerciție, așa-zisa „opțiune nucleară”, care ar fi permis Europei să restricționeze accesul companiilor americane la achizții publice, la investiții directe și la piețele financiare europene.
Deși Franța a susținut public tacticile de negociere ale Comisiei, oficialii francezi au pus la îndoială abordarea sa în ultima perioadă, cerându-i Ursulei von der Leyen să fie mai agresivă, deși guvernul de la Paris a continuat, în spatele cortinei, să-și protejez sectorul băuturilor alcoolice de războiul comercial.