Antena 3 CNN Sport Alte sporturi România- Croaţia 3-2. Seniorii au ajuns în semifinalele Campionatului European de tenis de masă

Sursa foto: andrei filimon crisan
15 Sep 2009   •   13:09

După un meci plin de suspans şi de răsturnări de scor, echipa României de seniori s-a calificat în semifinalele Campionatelor Europene de Tenis de Masă pentru seniori de la Stuttgart, după ce a învins Croaţia cu scorul de 3-2.

ROMÂNIA - CROAŢIA - 3-2
Filimon Andrei - Primorac Zoran - 3-2 (12, 6, -10, -2, 8)
Crisan Adrian - Gacina Andrej - 1-3 (-8, -3, 7, -5)
Cioti Constantin - Tosic Roko - 0-3 (-12, -7, -10)
Crisan Adrian - Primorac Zoran - 3-0 (10, 8, 12)
Filimon Andrei - Gacina Andrej - 3-2 (-2, 5, 5, -4, 8)

În ultimul meci, Andrej Gacina a jucat contra lui Andrei Filimon. A fost o luptă crâncenă, iar victoria lui Filimon duce România în semifinale. Fericit pentru performanţă, Filimon a comentat: ?Am revenit! Am revenit după o lungă perioadă de accidendare?.
Per total, sferturile de finală au fost de înaltă calitate, iar România a avut puţin mai mult noroc, comentează site.ul oficial al competiţiei. Andrei Filimon a făcut diferenţa, mai remarcă sursa citată.

Rezultatele înregistrate în sferturile de finală ale probei pe echipe masculin:

Germania - Suedia - 3-1
ROMANIA - Croatia - 3-2
Cehia - Danemarca - 0-3
Austria - Belarus - 3-1

Marţi, începând cu ora 20:00 echipa formată din Adrian Crişan, Andrei Filimon, Constantin Cioti li Adrian Dodean li antrenata de Mircea Dinu va întâlni campioana europeană a ultimelor două editii, Germania. Partida va fi transmisă în direct pe Eurosport.

ECHIPE MASCULIN
Semifinale
România- Germania
Danemarca - Austria

Pe de altă parte, echipa feminină a României a fost eliminată de Cehia din sferturile de finală cu scorul de 0-3. În urma acestui rezultat fetele vor juca pentru locul 5, marţi, începând cu ora 17:00.
ROMANIA - CEHIA - 0-3
Dodean Daniela - Vacenovska Iveta - 2-3 (6, -4, -4, 5, -8)
Samara Elizabeta - Strbikova Renata - 2-3 (-9, 10, 9, -11, -9)
Dospina Andreea - Hadacova Dana - 1-3 (-4, 8, -8, -7)