Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Cupa României: CFR Cluj s-a calificat în semifinale după 1-0 cu Pandurii (VIDEO)

14 Apr 2009   •   16:53

Deţinătoarea Cupei României, CFR Cluj, continuă să lupte pentru a-şi păstra trofeul cucerit în sezonul trecut după ce a învins în prima partidă a sferturilor de finală Pandurii Târgu Jiu cu 1-0. Unicul gol al întâlnirii a fost marcat de Sixto Peralta, din penalty.

Cele două formaţii au părut fără chef, calitatea jocului lăsând de dorit în multe momente. Doar Mara, reluare pe lîngă după centrarea lui Culio, şi Alex Piţurcă, lovitură de cap din şase metri, ridicând puţin pulsul spectatorilor. Prima repriză a fost salvată de ultimele minute. Mai întâi Sixto Peralta transformă sigur un penalty acordat în urma henţului lui Piţurcă, apoi, după doar câteva secunde, Martinovic este aproape de egalare, însă bara se opune bucuriei gorjene.

Partea secundă s-a desfăşurat după aceleaşi coordonate, adică joc plictisitor şi fără orizont. Deşi ar fi trebuit să forţeze egalarea, gorjenii au fost practic inexistenţi în ofensivă. Elevii lui Cârţu s-au trezit abia spre final, Pârvu ratând incredibil dintr-o situaţie favorabilă, pentru ca după două minute, centralul Robert Dumitru să refuze o lovitură de pedeapsă clară oltenilor, Sousa jucând mingea cu mâna în propriul careu. Pârvu l-a mai întins o dată pe Nuno Claro, cu un şut de la 25 de metri, iar Arieta a irosit ultima şansă a Pandurilor de a trimite partida în prelungiri. Frangipane a lovit şi el bara în minutul 88, în cele din urmă clujenii impunându-se cu 1-0 şi continuând cursa pentru Cupa României.