Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Europa League. Pandurii Tg. Jiu a terminat la egalitate cu Pacos Ferreira, scor 1-1

de M.T.    |    04 Oct 2013   •   00:17

Pandurii Tg. Jiu a obţinut primul punct în cadrul grupei E din Europa League, reuşind să termine la egalitate, scor 1-1, cu Pacos Ferreira, într-un meci disputat la Guimaraes.

Gorjenii au început excelent partida şi au deschis scorul în minutul 5, prin Momcilovic, în urma unui corner. Elevii lui Cristi Pustai şi-au păstrat avantajul până la pauză, deşi gazdele au controlat jocul în cea mai mare parte a timpului.

La reluare, gazdele au reuşit să egaleze rapid, în minutul 49, la capătul unei acţiuni senzaţionale, finalizate de Rui Miguel, fost jucător în Liga I, la Astra Giurgiu.

Pentru Pandurii, care în prima etapă a pierdut acasă cu Dnipro, urmează dubla cu Fiorentina, pe 24 octombrie şi 7 noiembrie.

Italienii sunt liderii grupei, având punctaj maxim, după ce au reuşit să se impună cu 2-1 pe terenul ucrainienilor de la Dnipro Dnipropetrovsk.

Gonzalo Rodriguez, din penalty, şi Ambrosini au marcat pentru formaţia antrenată de Vincenzo Montella, în timp ce reuşita gazdelor i-a aparţinut lui Seleznyov, care a transformat de asemenea o lovitură de la 11 metri.