Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Oţelul Galaţi a bătut Steaua şi a luat Supercupa României pentru prima dată în istorie

Sursa foto: Foto: GSp.ro
17 Iul 2011   •   22:54

Oţelul Galaţi a început sezonul cu un nou trofeu, reuşind să câştige în premieră SuperCupa României, după 1-0 cu Steaua Bucureşti. Impulsionaţi de prezenţa gălăţeanului Lucian Bute la meci, oţelarii au început meciul în forţă şi au deschis scorul încă din minutul 14, păstrând rezultatul până la final şi primind medaliile din partea campionului mondial IBF.

Gălăţenii au mai înscris şi în minutul 11, însă golul din lovitură liberă al lui Sălăgeanu a fost anulat pentru ofsaid la Paraschiv. Nu au trecut însă decât trei minute până când campionii au putut să se bucure pe deplin, Laurenţiu Buş marcând superb cu un şut la colţul lung, după o acţiune personală.

Oţelul a controlat tactic jocul şi a fost în situaţia de a se desprinde pe tabela de marcaj, în timp ce Steaua nu a reuşit nici după pauză să pună în real pericol poarta gălăţeană. Prima ocazie a roş-albaştrilor a venit în minutul 64.