Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Rapid învinge Gaz Metan Mediaş cu 4-1, cu preţul accidentării lui Bornescu

Rapid învinge Gaz Metan Mediaş cu 4-1, cu preţul accidentării lui Bornescu

20 Noi 2009   •   22:23

Rapid Bucureşti a trecut pe primul loc al Ligii I după ce a învins pe teren propriu, scor 4-1, echipa Gaz Metan Mediaş. Scorul între cele două formaţii era 1-1 după o oră de joc, însă Rapid a avut un finiş mai bun şi Spadacio, Ioniţă şi Răduţă au stabilit scorul final.

Rapid a deschis scorul din penalty, prin Adrian Iencsi, după un fault al lui Florin Lazăr asupra lui Ioniţă. Gaz Metan a egalat în minutul 61 când Paul Pârvulescu a însris cu un şut plasat de la aproximativ 20 de metri, iar zece minute mai târziu Spadacio a marcat din lovitură liberă de la marginea careului. Ioniţă a punctat pentru 3-1 din pasa lui Răduţă, în minutul 84, pentru ca acesta din urmă să stabilească scorul final, în prelungiri.

În minutul 64 al meciului din Giuleşti, portarul Mircea Bornescu a fost faultat grav de către Bud. Acesta a fost schimbat cu portarul de rezervă al giuleştenilor, Andrei Marinescu, iar un prim diagnostic este că Bornescu este suspect de fractură de maleolă, din cauza căreia ar putea rata finalul turului.

Au evoluat echipele:

Rapid: 33. Bornescu (1. Marinescu '68) - 13. Păun, 32. Iencsi, 23. M. Constantin, 19. Bozovici - 6. Matici (9. Răduţă '66), 15. Lazăr - 20. Grigorie, 30. Spadacio, 29. Buga (21. A. Tene '78) - 11. Ioniţă. Antrenor: Nicolae Manea.

Gaz Metan Mediaş: 30. Buchta - 20. Nohai (14. Sabou '83), 19. Fl. Lazăr, 15. Hoban, 8. Buzean - 5. Munteanu, 16. R. Zaharia, 21. Todea, 22. Pârvulescu - 17. Dudiţă (11. Cigan '46), 10. Bud. Antrenor: Cristian Pustai.