Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Rapid nu reuşeşte decât un 0-0 cu Victoria Brăneşti şi coboară pe locul 6

Rapid nu reuşeşte decât un 0-0 cu Victoria Brăneşti şi coboară pe locul 6

14 Apr 2011   •   19:00

Victoria Brăneşti şi Rapid au încheiat la egalitate, scor 0-0, o partidă disputată la Chaijna în etapa a 26-a din Liga I.

Meciul a început încă dinainte de primul fluier al arbitrului, când fanii celor două echipe s-au încăierat şi mai multe persoane au ajuns rănite la spital. Un preview neplăcut pentru un fotbal care are oricum suficiente probleme şi căruia nu-i mai trebuie şi violenţă fizică pe lângă cea vizuală sau cea fonică.

Pe teren, unul îmbibat de apă şi pe care cu greu îţi puteai menţine echilibrul, jocul a curs într-o singură direcţie, spre poarta Victoriei. Roman, Herea şi Pancu au ratat cele mai importante şanse ale giuleştenilor în prima repriză, iar atunci când mingea a intrat în poartă, de două ori, au intervenit arbitrii, care au semnalizat fault în atac, respectiv offside.

Aspectul partidei nu s-a schimbat nici după pauză. Echipa lui Şumudică a atacat poarta lui Stoicescu din toate poziţiile şi cu toate procedeele, dar ilfovenii au reuşit să scape de fiecare dată, îndiferent că la finalizare s-au aflat Grigore, Herea sau Sburlea.

Odată cu trecerea timpului, rapidiştii au început să devină frustraţi de faptul că nu reuşeau să înscrie şi să fie tot mai nervoşi, Marcos Antonio şi Costin Lazăr scăpând doar cu galbene după două intervenţii dure asupra lui Avram, respectiv Olariu. Pe acest fond de nervozitate al oaspeţilor, jucătorii lui Ilie Stan au îndrăznit ceva mai mult în ultimele minute, dar fără a-i da emoţii  lui Bornescu.

S-a terminat 0-0, rezultat care nu ajută nici una dintre echipe. Victoria rămâne pe poziţie retrogradabilă, 16, cu numai 22 de puncte, în timp ce Rapid se află pe locul 6, în afara cupelor europene, cu 42 de puncte.

Victoria: Stoicescu - Maghici, Sg.Bar, Marincău, Nicola - Iacob - Avram (Zuluf 70), Popa, Novac (Călinţaru 82), Olariu - Oprea (Străuţ 90+2)

Rapid: Bornescu - Rui Duarte, Marcos Antonio, Glauber, Ezequias - Roman (Grigorie 74), N.Grigore (Costin Lazăr 68), Spadacio, Frunză - Herea, Pancu (Sburlea 58).